درباره ما

شیرینی یزدی، یک سوغات به یاد ماندنی

مقدمه

شیرینی‌ يزدی يكی از خوشمزه‌ترين شیرینی‌ها‌ی ايران و سوغات استان یزد است. اگر گذرتان به يزد افتاده باشد حتما شیرینی فروشی های اين شهر را با عنوان حاجی خلیفه ديده‌ايد. شیرینی پزی در يزد سابقه‌ای طولانی دارد. در اين شهر تاريخی شیرینی‌های سنتی مانند باقلوا، قطاب، انواع لوز، کیک یزدی، پشمك، نان‌برنجی و حاجی بادام تهيه مي‌شود كه پيشنهاد مي‌كنيم اگر هنوز به يزد سفر نكرده ايد، تجربه چشيدن طعم اين شیرینی‌ها را از دست ندهید.

 

پیشینه حاج خلیفه ها در یزد

حاجی خلیفه در اصطلاح يزدی به قنادی هايی گفته مي‌شود كه شیرینی‌های محلی توليد مي‌كنند و مي‌فروشند. به همين دليل در همان ميدان اميرچخماق و محوطه‌های اطراف اين ميدان مانند خيابان امام و خيابان قيام، شاهد مغازه‌هايى هستيد كه تابلوی حاجی خلیفه را بر سردر خود دارند.

شیرینی‌فروشی حاج خلیفه رهبر و شركاء در ضلع شرقی ميدان تاريخی امير چخماق يزد، نه تنها معروف‌ترين شیرینی‌‌فروشی يزد است، بلكه جزء مشهورترين و تاريخي‌ترين قنادی های كشور است.

اين شیرینی‌فروشی بيش از 100 سال قدمت دارد و حتی چند سالی است كه ساختمان آن به ثبت ملی سازمان ميراث فرهنگی و گردشگری رسيده است. در سال 1295هجری شمسی مطابق با سال 1916 میلادی، يكی از متخصصان رشته شیرینی‌سازی اصيل يزد كه در عصر خود سرآمد استادان شیرینی‌سازی ايران بود، با احداث كارگاهی كوچك در بازار تاريخی حاجی قنبر يزد موسسه‌ای را بنيان نهاد كه امروز به نام بنگاه شیرینی‌سازی حاج خليفه علیرهبر و شركا در سراسر دنيا شهرت دارد.

اين استاد بزرگ در تمام دوران فعاليت توليدی با استفاده از تخصص و تبحر خود و به‌كار بردن مرغوب‌ترين مواد اوليه طبيعی موفق شد با توليد انواع شیرینی با كيفيت و كم‌نظير، نام شهر باستانی يزد را مترادف با شیرینی‌های موسسه خود در سراسر گيتی پرآوازه سازد.

همچنين مرحوم حاجی مرتضی شیرینی‌ساز و مرحوم حاجی حسن فردوسيان موسسان و شركايی بودند كه از بدو تاسيس كنار مرحوم حاجی خلیفه علیرهبر بوده و حالا فرزندان و نوادگان نامبرده، راه ايشان را ادامه مي‌دهند. البته در شهر يزد شیرینی‌سازان ديگری نيز با پيشوند كلمه حاجی خلیفه، محصولات خود را عرضه مي‌كنند، به طوری كه بافت قديمی شهر يزد كه يكی از شلوغ‌ترين و پرگردشگرترين مناطق يزد است، بیش از 50 شیرینی‌فروشی سنتی يا حاجی خلیفه دارد.

کدام شیرینی را بخریم؟

پيشنهاد مي‌كنيم اگر به يزد نیامده اید یا هنوز هیچ کدام از انواع شیرینی یزدی را امتحان نکرده اید، يك جعبه شیرینی مخلوط بگيريد. جعبه شیرینی مخلوط يك محصول كامل است كه انواع شیرینی سنتی يزد را دربردارد و برای مهمانی ها و مراسم خاص و عمومی بسيار مناسب است، زيرا هر كدام از اين نوع شیرینی‌ها طعم مخصوص به خود را دارد و مي‌تواند جوابگوی افراد، با سليقه‌ها و ذائقه‌های متفاوت باشد. البته در نظر داشته باشيد كه شيرين‌ترين و خوردني‌ترين سوغات يزد، شیرینی باقلواست كه شیرینی مجالس شما را مضاعف می کند.

باقلوا و قطاب يزد، سوغاتی است كه يكی دو روز بيشتر در خانه مسافران يزد باقی نمی ماند ولی مزه آن هميشه زير دندان مي‌ماند. امروزه باقلوا در تمامی شیرینی‌فروشی ها وجود دارد، اما شیرینی و مزه هيچ‌كدام مانند شیرینی باقلوای يزد نيست. انگار طعم اصلی بادام و پسته را تنها مي‌توان در اين شیرینی اصيل و سنتی چشيد. باقلوای رهبر، قديمي‌ترين شیرینی در يزد محسوب مي‌شود. باقلوا در كشورهای تركيه، سوريه و لبنان هم درست مي‌شود، اما باقلوای يزد از لحاظ كيفيت و طعم چيز ديگری است.

شیرینی یزدی در چهار گوشه دنيا خريدار دارد، اما بيشترين صادرات آن به شهر‌های مختلف آمريكا و كاناداست. پس اگر نمی توانید به شهر یزد بیایید جایی برای شیرینی های آن در زندگی خود باز کنید تا شیرینی کامتان چند برابر گردد.

وبسایت “یزد شیرینی” تلاش می کند بهترین و با کیفیت ترین نوع شیرینی یزدی را در کنار سایر سوغاتی های یزد با قیمتی مناسب در دسترس شما هم میهن عزیز در اقصی نقاط کشور زرخیزمان قرار دهد و امید آن دارد بتواند پاسخگوی انتظارات شما همراهان عزیز باشد.

100+ محصول با کیفیت

2000+ مشتری

8000+ سفارش ارسال شده