شيريني‌پزي در يزد سابقه‌اي طولاني دارد، در اين شهر تاريخي شيريني‌هاي سنتي مانند باقلوا، قطاب، لوز، نارگيل، پشمك، نان‌برنجي و حاجي بادام تهيه مي‌شود كه پيشنهاد مي‌كنيم اگر هنوز به يزد سفر نكرده ايد، تجربه چشيدن طعم اين شيريني‌ها را از دست ندهید.

شيريني‌هاي يزدی يكي از خوشمزه‌ترين شيريني‌ها‌ي ايران و سوغات اين شهر است. اگر گذرتان به يزد افتاده باشد حتما شيريني فروشي‌هاي اين شهر را با عنوان حاجي خليفه ديده‌ايد.

حاجي خليفه در اصطلاح يزدي به قنادي‌هايي گفته مي‌شود كه شيريني‌هاي محلي توليد مي‌كنند و مي‌فروشند. به همين دليل در همان ميدان اميرچخماق و محوطه‌هاي اطراف اين ميدان مانند خيابان امام و خيابان قيام، شاهد مغازه‌هايى هستيد كه تابلوي حاجي خليفه را بر سردر خود دارند.

شيريني‌فروشي حاجي‌خليفه رهبر و شركاء در ضلع شرقي ميدان تاريخي امير چخماق يزد، نه تنها معروف‌ترين شيريني‌‌فروشي يزد است، بلكه جزء مشهورترين و تاريخي‌ترين قنادي‌هاي كشور است.

اين شيريني‌فروشي بيش از 100 سال قدمت دارد و حتي چند سالي است كه ساختمان آن به ثبت ملي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري رسيده است. در سال 1295هجري‌ شمسي مطابق با سال 1916 میلادی، يكي از متخصصان رشته شيريني‌سازي اصيل يزد كه در عصر خود سرآمد استادان شيريني‌سازي ايران بود، با احداث كارگاهي كوچك در بازار تاريخي حاجي قنبر يزد موسسه‌اي را بنيان نهاد كه امروز به نام بنگاه شيريني‌سازي حاج خليفه علي رهبر و شركا در سراسر دنيا شهرت دارد.

اين استاد بزرگ در تمام دوران فعاليت توليدي با استفاده از تخصص و تبحر خود و به‌كار بردن مرغوب‌ترين مواد اوليه طبيعي موفق شد با توليد انواع شيريني با كيفيت و كم‌نظير، نام شهر باستاني يزد را مترادف با شيريني‌هاي موسسه خود در سراسر گيتي پرآوازه سازد.

همچنين مرحوم حاجي مرتضي شيريني‌ساز و مرحوم حاجي حسن فردوسيان موسسان و شركايي بودند كه از بدو تاسيس كنار مرحوم حاجي خليفه علي رهبر بوده و حالا فرزندان و نوادگان نامبرده، راه ايشان را ادامه مي‌دهند. البته در شهر يزد شيريني‌سازان ديگري نيز با پيشوند كلمه حاجي خليفه، محصولات خود را عرضه مي‌كنند، به طوري كه بافت قديمي شهر يزد كه يكي از شلوغ‌ترين و پرگردشگرترين مناطق يزد است، حدود 50 شيريني‌فروشي سنتي يا حاجي‌خليفه دارد.

پيشنهاد مي‌كنيم اگر به يزد نیامده اید يك جعبه شيريني مخلوط بگيريد. جعبه شيريني مخلوط يك محصول كامل است كه انواع شيريني سنتي يزد را دربردارد و براي مهماني‌ها و مراسم خاص و عمومي بسيار مناسب است، زيرا هر كدام از اين نوع شيريني‌ها طعم مخصوص به خود را دارد و مي‌تواند جوابگوي افراد، با سليقه‌ها و ذائقه‌هاي متفاوت باشد. البته در نظر داشته باشيد كه شيرين‌ترين و خوردني‌ترين سوغات يزد، شيريني باقلواست كه شیرینی مجالس شما را مضاعف می کند.

باقلواي يزد، سوغاتي است كه يكي دو روز بيشتر در خانه مسافران يزد باقي نمی ماند ولی مزه آن هميشه زير دندان مي‌ماند. امروزه باقلوا در تمامي شيريني‌فروشي‌ها وجود دارد، اما شيريني و مزه هيچ‌كدام مانند شيريني باقلواي يزد نيست. انگار طعم اصلي بادام و پسته را تنها مي‌توان در اين شيريني اصيل و سنتي چشيد. باقلوای رهبر، قديمي‌ترين شيريني در يزد محسوب مي‌شود. باقلوا در كشورهاي تركيه، سوريه و لبنان هم درست مي‌شود، اما باقلواي يزد از لحاظ كيفيت و طعم چيز ديگري است.

شیرینی يزد در چهار گوشه دنيا خريدار دارد، اما بيشترين صادرات آن به شهر‌هاي مختلف آمريكا و كاناداست. پس اگر نمی توانید به شهر یزد بیایید جایی برای شیرینی های آن در زندگی خود باز کنید تا شیرینی کامتان چند برابر گردد.

سایت “یزد شیرینی” تلاش می کند بهترین و با کیفیت ترین شیرینی ممتاز یزد را با قیمتی مناسب در دسترس شما هم میهن عزیز در اقصی نقاط کشور زرخیزمان قرار دهد و امید آن دارد بتواند پاسخگوی انتظارات شما همراهان عزیز باشد. انشاءا…